Strona główna Biblioteka - lektury, ściągi, bajki... Suwałki - zdjęcia, biografie, zabytki... Gry online Gry i zabaw, bajki, wierszyki... DZIECI ONLINE - Zabawa i Edukacja

HIV i AIDS
Druga strona wakacji zimowych


Nareszcie wakacje!!! Totalny luz bez szkoły, lekcji, nauczycieli. Jest to także okres sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości. Bardzo prawdopodobne, że wśród osób, które spotkacie, znajdą się ludzie żyjący z HIV, często tego nieświadomi. Nasuwa się pytanie - czy to możliwe, że i Ty zakazisz się HIV; wirusem wywołującym chorobę AIDS?

Proponujemy Wam, abyście jeszcze przed wakacjami odpowiedzieli sobie na kilka pytań.


Czy życie seksualne trzeba rozpoczynać jak najszybciej?

W młodym wieku rozwój fizyczny zarówno dziewczyny, jak i chłopca jest szybszy niż rozwój psychiczny. Im wcześniej rozpoczyna się życie płciowe, tym wcześniej jest się narażonym na związane z taką decyzją, niepożądane skutki, np. większe ryzyko niepożądanej ciąży, możliwość zakażenia się wirusem HIV, żółtaczką zakaźną typu B i innymi chorobami szerzącymi się drogą płciową.

Jest wiele powodów, przemawiających za tym, aby podjąć współżycie później. Boisz się, że druga strona odejdzie? Chcesz utrzymać związek wyłącznie przez seks? Twoja decyzja. Jeżeli ją nadal podtrzymujesz, zawsze stosuj prezerwatywę!


Czy "pierwszy raz" masz już za sobą?

Zastanów się nad bilansem tego doświadczenia. Czego Cię to nauczyło? Co możesz "wyciągnąć" dla siebie dobrego i bezpiecznego z tego doświadczenia?

Jeżeli nauczyło Cię, że należy poczekać, poczekaj.


Ryzykujesz?

Czy możesz pogodzić pewien paradoks, który nazywa się "rozsądnym ryzykiem"?

Są różne rodzaje ryzyka. Ucieczka z lekcji wiąże się z otrzymaniem oceny niedostatecznej, bądź awanturą w domu. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu życia płciowego to ryzyko niepożądanej ciąży, ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem żółtaczki zakaźnej czy HIV. Czy warto ryzykować?


Coraz więcej ludzi sięga po narkotyki. Czy uważasz, że nie ma w tym nic złego, jeżeli i Ty spróbujesz?

W takim razie masz "przygody ze wszystkimi przygodami" Twojego partnera.

Może któraś z nich była przygodą z wirusem HIV? Twój partner także może o tym nie wiedzieć.


Czy lubisz zawierać znajomości kończące się "łóżkiem"?

Skoro i druga strona jest na to gotowa, z pewnością miała już wielokrotnie takie przygody, będziesz kolejną osobą na liście zdobytych.


Czy często zmieniasz partnerów?

Dotyczy to głównie ludzi młodych, o nie do końca ukształtowanej sferze emocjonalnej.

Pamiętaj! "Więcej partnerów - większe ryzyko".


Czy uprawiasz seks bez żadnego zabezpieczenia? Uważasz, że właściwym zabezpieczeniem powinien martwić się Twój partner?

Jeżeli kochacie się naprawdę, to znaczy, że oboje pragniecie swojego dobra. Chcecie być zdrowi i szczęśliwi do końca życia. Nie pozwólcie, aby nierozważne, młodzieńcze zachowania zniszczyły wasze plany.


Czy uważasz, że prezerwatywa to przeżytek i nie należy z niej korzystać?

Prawidłowe używanie prezerwatywy w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Kupuj zawsze prezerwatywy dobrej jakości, nie przeterminowane. Przechowuj je z dala od źródła ciepła i wilgoci.


Czy młodzieńcza miłość musi wiązać się ze współżyciem seksualnym?

Miłość łączy się z odpowiedzialnością za siebie i za drugą osobę. To najdelikatniejsza sfera życia ludzkiego. Łatwo ją zniszczyć.

 

ANALIZA ODPOWIEDZI

Jeżeli chociaż raz zakreśliłaś/eś TAK, Twoje zachowanie bywa ryzykowne. Może prowadzić do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonym drogą płciową.

Przemyśl swoje zachowania i podejmij decyzję, czy warto ryzykować własnym życiem dla chwili przyjemności, pogoni za modą czy zaspokojeniem ciekawości. Decyzja zawsze należy wyłącznie do Ciebie.

Jeżeli masz jakieś pytania, wątpliwości czy obawy związane z zakażeniem HIV i AIDS, możesz poradzić się lekarza:
- w przychodniach dermatologicznych;
- w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych;
- w oddziałach zakaźnych szpitali, poradniach dla osób żyjących z HIV.

Do dyspozycji masz również Telefon Zaufania w Twoim województwie oraz Ogólnopolski Całodobowy Telefon Zaufania AIDS (0-22) 622 50 01


Dostępne artykuły:
Najważniejsze informacje o HIV i AIDS - Fakty i fikcja - Drogi zakażenia HIV - W jaki sposób można zakazić się HIV? - Przebieg zakażenia HIV - Uszkodzenie układu odpornościowego - Druga strona wakacji zimowych - HIV i AIDS a dzieci - HIV i AIDS a seks - HIV a ciąża - HIV i AIDS a narkotyki - HIV i AIDS a pierwsza pomoc - HIV i AIDS w Twoim miejscu pracy - HIV i AIDS a przekłuwanie uszu i innych części ciała - Testy wykrywają obecność HIV - Punkty Diagnostyczno-Konsultacyjne

Dojrzewanie, seks: Miesiączka - Rozwój seksualny - Badanie piersi - Rozwój piersi - Nastolatka u ginekologa - Upławy_1 - Upławy_2 - Trądzik


Trudne Pytania | Forum
 

 

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.