Strona główna Biblioteka - lektury, ściągi, bajki... Suwałki - zdjęcia, biografie, zabytki... Gry online Gry i zabaw, bajki, wierszyki... DZIECI ONLINE - Zabawa i Edukacja

HIV i AIDS
a pierwsza pomoc


Gdyby w twojej pracy miał miejsce wypadek, czy wiedziałbyś co należy zrobić? Czy bałbyś się, że zakazisz się HIV udzielając komuś pierwszej pomocy?

Musimy pamiętać o tym, że HIV - podobnie jak wirusowe zapalenie wątroby, zwane popularnie żółtaczką - jest zakażeniem kontaktowym, tzn. musi istnieć droga wniknięcia wirusa do organizmu człowieka. Przede wszystkim należy więc zabezpieczyć się poprzez stosowanie opatrunków na wszelkiego rodzaju skaleczenia lub otarcia.

Co powinna zrobić osoba udzielająca pierwszej pomocy?

Osoba udzielająca pierwszej pomocy powinna zachować środki ostrożności w każdym przypadku udzielania pierwszej pomocy. Powinna zabezpieczyć się przed wszelkimi rodzajami zakażeń, włączając w to zarówno HIV, jak i wirusowe zapalenia wątroby typu B czy C. Są to choroby wirusowe podobne w sposobie przenoszenia się do HIV, ale o znacznie wyższym stopniu zakaźności. Mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne nie tylko dla organu, jakim jest wątroba, ale dla całego organizmu.

Zawsze pamiętaj o użyciu rękawiczek jednorazowych. Miej pod ręką środki odkażające oraz odpowiednio wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, itp.

Środki pierwszej pomocy powinny zawsze znajdować się w dostępnym i widocznym miejscu.

Unikaj kontaktu z krwią oraz innymi płynami ustrojowymi drugiej osoby. Gdy udzielasz komuś pierwszej pomocy zawsze zakładaj jednorazowe rękawiczki.

Nigdy nie wkładaj ani nie zdejmuj rękawiczek pomagając sobie przy tym zębami.

Wszelkie skaleczenia, pęknięcia na skórze lub otwarte rany pokryj jałowym opatrunkiem.

Zdejmując zużyte rękawiczki wywróć je na drugą stronę. W ten sposób wszelkie zarazki pozostaną wewnątrz.

Rękawiczki wyrzuć do kosza lub niszczarki uprzednio zawijając je szczelnie w plastikową torebkę.

Umyj ręce lub inne powierzchnie skóry w przypadku, gdy miałeś kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi drugiej osoby.

Co należy zrobić z rozlaną krwią lub innymi płynami ustrojowymi?

Pokryj rozlaną krew lub płyn ustrojowy środkiem dezynfekującym zawierającym chlor. Wiele z tych preparatów dostępnych jest na rynku w sklepach lub działach chemicznych. Jeżeli masz możliwość przygotowania chloraminy, to roztwór powinien być sporządzony w proporcji jeden do dziesięciu.

Przykryj plamę ręcznikiem papierowym lub chusteczkami higienicznymi i pozostaw do wsiąknięcia na około 10-15 minut.

Po założeniu gumowych rękawiczek wytrzyj plamę, a zużyte ręczniki lub chusteczki włóż do plastikowej torebki. Szczelnie zamkniętą torebkę wyrzuć do kosza na śmieci.

Rękawiczki gumowe umyj mydłem w gorącej wodzie, a następnie zrób to samo z rękoma.

Gdy przyczyną wypadku był ostry przedmiot, włóż go do szczelnie zamykanego pojemnika, a następnie wyrzuć do kosza na śmieci.

Co należy zrobić z odzieżą poplamioną krwią?

Odzież, którą nosiliśmy podczas udzielania komuś pierwszej pomocy, należy natychmiast zdjąć po skończeniu zadania. Poplamione krwią ubranie powinieneś namoczyć w zimnej wodzie (o ile to możliwe z dodatkiem środka dezynfekcyjnego), zakładając do tego zajęcia gumowe rękawiczki. Namoczone ubranie włóż do pralki. Odzież należy uprać z dodatkiem detergentów, stosując - o ile to możliwe program/cykl prania w wysokiej temperaturze.

Czy zrobienie drugiej osobie sztucznego oddychania wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem?

Tak. Istnieje teoretycznie ryzyko zakażenia się HIV czy innymi chorobami przy zrobieniu drugiej osobie tzw. "pocałunku życia", czyli sztucznego oddychania. Niemniej jednak nie powinniśmy w sytuacjach awaryjnych zawahać się przed udzieleniem drugiej osobie takiej pomocy. Obecnie dostępne są już na rynku specjalne maseczki nakładane na usta osobie ratowanej, które przed zakażeniem chronią także ratującego. Są w nie wyposażone niektóre apteczki samochodowe. Sprawdź, czy taka maseczka znajduje się w Twojej apteczce pierwszej pomocy. Jeżeli nie, to wyposaż w nią swoją apteczkę pierwszej pomocy.

Pamiętaj! Aby prawidłowo nieść pomoc drugiej osobie powinieneś wcześniej zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Pamiętaj!
Powiadom właściwy personel medyczny o wszelkich wypadkach, które miały miejsce w pracy

Pamiętaj o tym, że lepiej jest wyjść z założenia, iż każdy może być zakażony jakimś mikroorganizmem chorobotwórczym znajdującym się we krwi, tak jak np. HIV lub wirusowe zapalenie wątroby typu b, c i stosuj się do odpowiednich zasad związanych z postępowaniem w takich przypadkach. Zawsze stosuj te same środki ostrożności w stosunku do siebie i innych osób.


Dostępne artykuły:
Spis - Najważniejsze informacje o HIV i AIDS - Fakty i fikcja - Drogi zakażenia HIV - W jaki sposób można zakazić się HIV? - Przebieg zakażenia HIV - Uszkodzenie układu odpornościowego - Druga strona wakacji zimowych - HIV i AIDS a dzieci - HIV i AIDS a seks - HIV a ciąża - HIV i AIDS a narkotyki - HIV i AIDS a pierwsza pomoc - HIV i AIDS w Twoim miejscu pracy - HIV i AIDS a przekłuwanie uszu i innych części ciała - Testy wykrywają obecność HIV - Punkty Diagnostyczno-Konsultacyjne

Dojrzewanie, seks: Miesiączka - Rozwój seksualny - Badanie piersi - Rozwój piersi - Nastolatka u ginekologa - Upławy_1 - Upławy_2 - Trądzik


Trudne Pytania | Forum
 

 

Copyright © 2000- Dzieci OnLine
Wszelkie prawa zastrzeżone.