KONFIGURACJA WS_FTP LE

Klient FTP to program pozwalający na przesyłanie plików za pomocą protokołu FTP. Jednym z nich jest WS_FTP Jego zaletami są przede wszystkim łatwa obsługa. Dostępny jest na platformy Windows 3.x i 9x, oraz WinNT 4.0. 

Interfejs WS_FTP

Okno główne podzielone jest na 3 części. U góry są 2 drzewa katalogów - po lewej dysku lokalnego (twojego twadziela), po prawej konta na serwerze.

    Interfejs WS_FTP

Obok nich przyciski, którymi można wykonywać operacje na plikach:

  • ChgDir - zmień katalog

  • MkDir - stwórz katalog

  • View - zobacz plik

  • Exec - uruchom plik

  • Rename - zmień nazwę pliku

  • Delete - skasuj plik (cały katalog można skasować gdy jest on pusty)

  • Refresh - odśwież listę

  • DirInfo - informacje o katalogu

Na dole znajdują się przyciski, które dotyczą połączenia z serwerem oraz są wyświetlane komunikaty (nad przyciskami).

Options - Okno konfiguracyjne. Po instalacji ustawiane są domyślne wartości i raczej nie trzeba ich zmieniać.

Connect - Łączy się z serwerem  i loguje na konto. Najpierw trzeba jednak podać kilka parametrów:

Na zakładce General trzeba wprowadzić:
- adres serwera (Host Name/Address) - tam gdzie zakładasz stronę zawsze pisze jaki jest adres serwera. Np.zakładam stronę na www.hg.pl i wybrałam sobie nazwę rysunki. Wtedy jako adres serwera wpisuję www.rysunki.hg.pl  (ale to na hoga bo jak zakładacie stronę na innym serwerze to będzie inny adres W Wirtualnej Polsce adres serwera to - ftp.strony.wp.pl)
- typ (Host type - najlepiej pozostawić Automatic detect), 
- nazwę użytkownika (User ID) - rysunki (nazwa wybrana przy zakładaniu konta)
- hasło (Password) - wiadomo
Ponadto można zaznaczyć opcję zachowania hasła, lub logować się jako anonim (wtedy zamiast hasła podawany będzie adres e-mail). Możemy zachować ustawienia logowania dla różnych serwerów, potem wybierając interesujący nas z listy.

W zakładce Startup możemy zdefiniować początkowy katalog po zalogowaniu - w polu Initial Remote Host Directory, początkowy lokalny katalog po uruchomieniu programu (Initial Local Directory), przesłanie poleceń do serwera po zalogowaniu (Initialize Command - należy oddzielać średnikiem ';'), zastosowanie filtrów do wyświetlania plików (Local File Mask i Remote File Mask) oraz różnicę czasową, pomiędzy Twoim komputerem i serwerem (Time offset). Inne zakładki są nieistotne. Po ustawieniu tych właściwości należy klikasz OK i rozpoczynasz logowanie. Jeśli wszystko przebiegnie dobrze to po prawej stronie zobaczysz swój katalog na serwerze. I Można już przesyłać pliki.

Przy przesyłaniu plików należy też ustalić jak będziemy je przesyłać - czysty tekst, czy binary i zaznaczyć odpowiednią opcję (ja zawsze przesyłam z opcją binary i nie miałam kłopotów).

Następnie zaznaczamy plik lub pliki lokalne (w okienku po lewej) albo na serwerze i wcisnąć odpowiednią strzałkę - a zostaną one przesłane. Uwaga na wielkość liter! W systemach UNIX - w przeciwieństwie do DOS'a i Windows - pliki opis.txt i OPIS.txt są traktowane jako 2 różne zbiory. Najlepiej jak robisz stronę, to wszystkie pliki zapisuj pod nazwami pisanymi małymi literami.

Disconnect - Po zakończeniu pracy możemy się rozłączyć wciskając przycisk Disconnect.

wróć